تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان
(چاپ شده در نشریه همراه کرمان) قطعا هر زمان نام بیماری دیابت (مرض قند) را می شویم بدون اینکه کوچکترین دلهره ای به خود راه دهیم به یاد قند و انسولین می افتیم و یا تصور می کنیم این بیماری برای دیگران است نه ما. ما که هنوز جوان هستیم؛ اما واقعیت چیزی دیگر است، دیابت در یک قدمی ما است ، ولی از آنجاکه این بیماری درد خاصی ندارد اصلا به فکر خود راه هم نمیدهیم شاید مبتلای بعدی به این بیماری پنهان و خطرناک ما باشیم.

لیستی که متاسفانه طی 10 سال گذشته در دنیا تعداد آن به 2برابر رسیده است و در ایران نیز تخمین زده می شود اعضای آن میان افراد 15 سال به بالا، بین 4تا 6میلیون نفر باشند. باید اضافه کرد ، نیمی از این تعداد نمی‌دانند که دیابت دارند تا جاییکه ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان به علت عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، پای خود را از دست می‌دهد و از آن بدتر هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، جان خود را از دست می‌دهد.

 اما کی انتظار این بیماری نزدیک به همه ما به پایان می رسد ؟ بله متاسفانه دیابت هر روز خود را به ما نزدیک و نزدیکتر می کند تا به دنبال ماشینی شدن زندگی روزانه ما و در پی آن بی تحرکی بدنمان ، عدم توجه به رژیم های غذایی و در راس آنها مصرف بی رویه شیرینی و قند نام ما را وارد لیست خود کند. واقعیت همین احتمال تلخ است که به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان "بین 8تا 10 درصد از هم استانیهایمان به دیابت مبتلا هستند". وی یادآور شد : "در حال حاضر 9 مرکز فعال در زمینه دیابت در کرمان با حضور یک نفر پزشک و 2نفر کارشناس آموزش دیده آماده خدمت رسانی به نیازمندان می باشند" که این تعداد حساسیت موضوع را نشان می دهد. البته ناگفته نماند آمارهای مربوط به استان کرمان در قیاس با استانهای همجوار نظیر یزد که 15درصد از مردمش دیابتی هستند امیدوار کننده است. اما آنچه مسلم است همانطور که ذکر شد روند گسترش این بیماری بسیار شتاب گرفته ، از اینرو چندی پیش دانشگاه علوم پزشکی کرمان همانند هر ساله به مناسبت «روز جهانی دیابت» اقدام به برگزاری مراسمی در فرهنگسرای کوثر کرد تا به مردم به شکل نمادین نشان دهد خطر دیابت را جدی بگیرند. از طرفی دکتر گرکانی نژاد تصریح کرد: از یک ماه قبل طرح غربالگری دیابت افراد بالای 30سال به صورت رایگان در کرمان در حال برگزاری است که در این طرح مشاوره های لازم به مردم ارایه و اگر افرادی نیاز به درمان داشته باشند در کلینیک بعث تحت مداوا قرار می گیرند.

در بحث حساسیت این بیماری همین قدر کافی است که بگوییم " دیابت درمان قطعی ندارد و تنها می توان از طریق انجام حرکات ورزشی و کنترل رژیم غذایی نسبت به پیشگیری یا به تعویق انداختن آن اقدام کنیم".

این تذکری بود که دکتر محمدحسین گذشتی داد و از جمله عوامل ابتلا به دیابت، به کاهش تحرکات فیزیکی افراد در پی ماشینی شدن زندگی امروزی، افزایش وزن، زمینه های ارثی و... اشاره کرد.

این فوق تخصص غدد؛ افزایش اشتها،کاهش یا افزایش غیر عادی وزن، افزایش تشنگی ، شب ادراری دانست و تصریح کرد: در راستای پیشگیری، افراد می توانند با انجام فعالیتهای ورزشی و کنترل رژیم غذایی تا حد قابل ملاحضه ای موفق باشند.

وی عمده بیماریهای قلبی ، چشم ، کلیوی ، گوارشی و بروز مشکلاتی در پا را از جمله عوارض این بیماری عنوان و یادآور کرد: مبتلایان به دیابت هرگونه بروز زخم در ناحیه پا را جدی بگیرند و با استفاده از کفش و جوراب مناسب در جهت جلوگیری از روند شدت بیماری اقدام کنند.

زخم‌های دیابتی

زخم‌های دیابتی، جراحت‌هایی در پوست، چشم، اعضای موکوسی و یا یک تغییر ماکروسکوپی در اپیتلیوم نرمال افراد دیابتی تیپ ۱ و ۲ می‌باشد. بیش از ۷۵ ٪ افراد دیابتی، مبتلا به زخم‌های دیابتی هستند که در صورت رعایت برخی توصیه ها زیر نظر پزشک به خوبی درمان می‌شدند. زخم‌ها در هنگام بروز، مستعد عفونت هستند (اگرچه عفونت به ندرت در اتیولوژی زخم‌های دیابتی دخالت دارد). این جراحت‌ها معمولابه دلیل زخم‌های اولیه، التهاب، عفونت و یا شرایط دارویی ایجاد می‌شوند که سلامتی را به خطرمی‌اندازند.

عوامل خطر موجود در ایجاد این عارضه شامل موارد زیر میباشند:
جنس مذکر، فقدان حساسیت محافظتی ، نارسایی شریانی، تغییر شکل پا در نتیجه فشارهای مرکزی، نوروپاتی (اختلال در اعصاب محیطی) زخم‌های دیابتی اتونومیک که منجر به کاهش عرق و خشک شدن پوست می‌شود، محدود شدن حرکت مفاصل، چاقی، کنترل ضعیف گلوکز، پوشش نامناسب پا که منجر به ترک خوردگی پوست می‌شود.

پیش گیری

برای پیشگیری از تشکیل زخم‌های دیابتی راه‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از: پرهیز از سیگار، تحت کنترل داشتن قند وفشار خون و کلسترول، ورزش برای تحریک جریان خون، تمیز نگه داشتن پاها، برسی کردن هر روز پاها به منظور بررسی خراش و ترک خوردگی پوست، خشک کردن پاها بعد از حمام.

دکتر عباس صفا بافتی در این رابطه اظهار داشت:  افراد دیابتی باید هر روز  پاهایشان را برای  وجود تاولها، بریدگیها و خراشها بررسی كنند،هرروز آنها را شسته وبه دقت خشك كنند، از بكارگیری آب بسیار گرم و بسیار سرد برای شستشو اجتناب ورزند، اگر از سردی پاها در شب رنج می برند جوراب بپوشند و از بكارگیری بطریهای آب داغ یا  كیسه گرم  كننده خوداری نمایند، هرگز پاهایشان را برای گرم كردن در آب داغ فرو نبرند.

 وی ادامه داد: علاوه بر توصیه های مذکور مبتلایان به این بیماری درون  كفشهایشان را از نظر وجود اجسام خارجی ، پارگی كف و پیدایش نقاط زبر و خشن و ناصاف بطور روزمره بررسی كنند، اگر از اختلال دربینایی رنج می برند ازیكی از افراد خانواده به منظور بازرسی  روزانه پاها و گرفتن وكوتاه كردن ناخنهایشان آنها را کمک کند ، ناخنهای انگشتان پا را بصورت  خط راست كوتاه كنند، در هر  ملاقات  با پزشك  باید  از او بخواهدتا حتما" پاهایشان را معاینه كند.

مبتلایان به دیابت را می توان در چند دسته قرار داد:

دیابت نوع یک

بدن مبتلایان به دیابت نوع یک که اغلب در سنین زیر ۳۰ سالگی نمایان می‌شود، توانایی تولید انسولین را ندارد و این امر موجب افزایش سطح قند خون می‌گردد. روش درمانی آن تزریق انسولین و کنترل دائمی میزان قند خون می‌باشد.انسولین هورمونی است که راه را برای ورود گلوکز به سلول‌ها باز می‌کند و در آنجا این مواد را میسوزاند. دیابت نوع یک در افراد زیر چهل سال ومعمولا در کودکان بروز می‌کند. علائم دیابت نوع اول عبارتند از تشنگی بیش ازحد، گرسنگی دایمی، تکرر ادرار (به خصوص در شب)، کاهش وزن ناگهانی، خستگی مفرط و تاری دید.

دیابت نوع دوم

در مرض قند نوع دوم بدن فرد مبتلا انسولین تولید می‌کند و حتی ممکن است غلظت انسولین در خون از مقدار معمول آن نیز بیشتر باشد اما گیرنده‌های یاخته‌ای فرد نسبت به انسولین مقاوم شده و در حقیقت نمی‌گذارند انسولین وارد سلولها شده و اعمال طبیعی خود را انجام دهد. در این حالت می‌توان با درمان رژیمی و ورزش غلظت قند خون را کاهش داد. مرض قند نوع دوم در افراد چاق دیده می‌شود و درصد شیوع این بیماری در زنان بیش از مردان است. به بیان دیگر این نوع دیابت ناشی از مقاومت بدن در برابرمصرف انسولین(شرایطی که بدن از استفاده صحیح انسولین خودداری می‌کند) وهمچنین کمبود مقدار انسولین نیز وجود دارد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری مربوط به چند ماهه آخر دوران بارداری است و معمولاً سابقه خانوادگی در ابتلا به آن نقش دارد. کاهش مصرف کربوهیدارت ها و محدود کردن دریافت قندهای خالص و افزایش تعداد وعده‌های غذا و کاهش حجم وعده‌ها از جمله عوامل بهبود بخش می‌باشند. ناگفته پیداست که این نوع دیابت فقط در بانوان شیوع دارد.در واقع این دیابت مختص به دوران بارداری زنان است ولی حدود ۵ تا ۱۰٪ از این زنان فورا بعد ازاینکه بار دار شدند دیابت آنها به دیابت نوع دو تبدیل می‌شود.

مرض قند و پرهیز غذایی

بسیاری از افرادی که بعد از سن ۴۰ سالگی دچار دیابت می‌گردند با رعایت یک رژیم غذایی مشتمل بر مصرف سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و ماهی ومحدود کردن شدید فراورده‌های شیرینی پزی و شکر و محدود کردن دریافت کربوهیدرات می‌توانند حال خود را بهبود بخشند. بسیاری از کسانی که دچار دیابت شده‌اند انسولین مصرف می‌کنند آنها توانایی کافی برای پاسخ دادن به انسولین را ندارند و این امر به علت وزن بالا و مصرف زیاد قندهای تصفیه شده از سوی آنهاست. اولین دستور برای برطرف کردن این حالت استفاده از دانه‌های کامل به جای فرآورده‌های شیرینی و نان پزی است. این امر علاوه بر اینکه به شما احساس خوبی می‌دهد کمک خواهد کرد تا کمتر بخورید و همچنین باعث محدود کردن دریافت مهم‌ترین منبع دریافت چربی‌ها خواهد گردید.

دریافت مقادیر بسیار زیاد پروتئین به کلیه‌های یک فرد دیابتی آسیب وارد می‌کند بنابراین دیابتی‌ها باید از مقادیر کمتر گوشت و تخم مرغ استفاده نمایند. نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌های تصفیه شده میزان نیاز به انسولین را افزایش و چربی‌های غیر اشباع تک‌پیوندی و چندپیوندی موجود در سبزیجات و چربی‌های امگا-۳ موجود در روغن ماهی و همچنین استفاده از آرد کامل و دانه‌های کامل بجای آرد تصفیه شده نیاز به انسولین را کاهش می‌دهد. سطح بالای قند خون بعد از صرف غذا موجب می‌شود که قندها به یاخته‌ها چسبیده و تبدیل به ماده‌ای سمی (برای یاخته‌ها) بنام سوربیتول شوند که این ماده به اعصاب و کلیه و رگ‌ها و قلب آسیب خواهد رساند. برای اینکه از بالا رفتن زیاد سطح خون جلوگیری کنید نانها و شیرینی‌های تهیه شده از غلات کامل را بجای نان و شیرینی‌های معمولی که از آرد تصفیه شده تهیه می‌شوند، استفاده نمایید و از شکر سر سفره خودداری کنید و مصرف میوه را فراموش نکنید.

 

نقش ورزش در دیابت

 همانگونه در ابتدا ذکر شد انجام فعالیتهای ورزشی نقش موثری در پیشگیری یا به تعویق انداختن دیابت دارد ؛ ورزش به دیابتی‌ها کمک می‌کند که از شر حمله‌های قلبی و نابینایی و آسیب‌های عصبی در امان باشند. وقتی که غذا می‌خورید سطح قند خونتان افزایش می‌یابد. هر چه بیشتر سطح خون افزایش یابد قند بیشتری به یاخته‌ها می‌چسبد. وقتی که قند به یاخته بچسبد دیگر نمی‌تواند از آن جدا شود و تبدیل به ماده‌ای زیان‌آور بنام سوربیتول می‌شود که این ماده می‌تواند باعث نابینایی و ناشنوایی و آسیب‌های مغزی و قلبی و... گردد.

در پایان باید گفت: قبل از آنکه دیر شود برای اطمینان از اینکه هنوز در لیست دیابتی ها نیستیم یک بار هم شده به پزشک مراجعه کنیم.
[ شنبه 26 آذر 1390 ] [ 11:58 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس