تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

(چاپ شده در هفته نامه مهر کرمان) طبق روال همیشگی برای انتخاب بارزترین خبرهای حوادث کشور از میان صدها اخبار روز در این زمینه، در سایت­های مختلف گشت می­زدم ؛ آن­چه توجه من را به خودش جلب کرد نقش زنان در وقوع حوادث و خبرهای حادثه­ای بود . به نظر میرسد بانوان کشور ما در هر زمینه می خواهند اثبات کنند که چیزی کمتر از مردان ندارند حتی در خلق حوادث . 

قتل مردی به تحریک یک زن

اولین خبر این سایت مربوط به قتل مردی به نام "محمدرضا" در سعادت آباد بود در این پرونده که می توان گفت جز پرسروصداترین پروندههای جنایی سالهای اخیر بود (به دلیل وقوع قتل در مقابل چشمان مردم و ماموران نیروی انتظامی) ، مقتول به دلیل مسایل ناموسی به قتل رسید . این اولین خبری بود که دیدم پای یک زن به نام "سعیده" در ماجرا دیده می شد. وی در اعترافات خود گفته من و قاتل هیچ رابطه ای با هم نداشتیم و حتی وی بارها برای من ایجاد مزاحمت کرده است . مقتول نیز به عنوان همکار من در دفتر املاکی مشغول به کار بود که یکبار هم از من خواستگاری کرد و جواب منفی شنید. همین مسئله باعث شد قاتل(یعقوب) که همان طور ذکر کردم از قبل سعی داشت به من نزدیک شود دست به این جنایت بزند . این در حالی بود که قاتل با رد این ادعا اظهار داشت: "سعیده" از من خواست که چنین کاری را انجام دهم و حتی وقتی بهش گفتم دیه او 45میلیون تومان می شود وی با تحریک من گفت: خودش این مبلغ را خواهد پرداخت.  در ادامه جلسه قاضی بنا به اظهارات این دو رو به "سعیده" تصریح کرد: به نظر می رسد شما در مقابل مزاحمت های "یعقوب" دنبال حامی بودید که مقتول را استخدام کرده اید. تحقیقات روی این پرونده ادامه دارد . ولی نکته تأسف برانگیز این که پدر مقتول افزود: بیش از هر غمی مردم و مأموران نیروی انتظامی حاضر در صحنه دل مرا شکستند.

اخاذی یک دختر از همکلاسی خود

ماجرای بعدی مربوط به دختری می شود که با تهیه عکس و فیلم از همکلاسی های خود نسبت به آنها اخاذی می کرد. جریان از این قرار بود که دختری با مراجعه به کلانتری ادعا کرد همکلاسی او با تهیه عکس و فیلم از او قصد اخاذی از وی را داشته است. وی ادامه داد: پدر و مادرم با حضور من در مهمانی های مجردی مخالف بودند تا اینکه با عنوان اینکه قصد شرکت در کلاس کنکور را دارم به یکی از این مهمانی ها رفتم . چند روز بعد خانمی با من تماس گرفت و گفت: تعدادی عکس از من در آن مهمانی دارد و اگر به وی مبلغی را ندهد آنها در اختیار خانواده ام قرار می دهد . من هم از ترس، هرچه طلا و پول داشتم برداشتم و سر قرار رفتم که با کمال تعجب دوستم مهسا را دیدیم. با طرح این شکایت حکم بازداشت "مهسا" صادر شد. وی با پذیرش اتهامات گفت: من از بچگی خیلی آرزوها داشتم ولی چون دارای وضع مالی خوبی نبودم دست به این کار زدم.

زنی سارق طلاها بود

خبر دیگر مربوط به سرقت طلا و جواهرات دختر بچه ها توسط "مهری" و دو همدست او بود. زنی به نام مهری با همدستی دو جوان 25 و 28 ساله در شهر تهران دست به سرقت زیروآلات دختر بچه ها می زد  که توسط ماموران کلانتری 14 دستگیر شد .

زنی 2000 سکه مهریه خود را بخشید تا طلاق بگیرد

این خبر مربوط به مهریه و جو ایجاد شده  در جامعه ما می شود . تیتری که خبرگزاری مذکور  برای آن انتخاب کرد اینگونه بود: "خانم دکتر در اسارت بی محبتی امیر، شوهر پولدارش". در این ماجرا خانم دکتری 48 ساله با عنوان اینکه از لحاظ مالی هیچ مشکلی ندارد و تنها به دلیل بی مهریهای او در خواست طلاق دارد گفت: "امیر" یکی از استادان من در دوران دانشکده بود و با اینکه سالها با هم زندگی کردیم هرگز محبتی از او ندیدم و همین مسئله باعث شده من با بخشیدن 2000 سکه مهریه خودم در خواست طلاق دارم . قاضی پس از شنیدن اظهارات وی و همسرش "امیر" دستور طلاق را صادر کرد.

شهلا جاهد اعدام می شود

حادثه بعدی مربوط به حکم اعدام "شهلا جاهد" است . وی که در سال 81 همسر "ناصر محمدخانی" را به قتل رسانده بود سرانجام پس از 30مرتبه مطالعه پرونده وی در این 8 سال، به اعدام در صبحگاه 10 آذرماه در محوطه زندان اوین محکوم شد. آیا خانواده وی می توانند در این مدت کوتاه رضایت "محمدخانی" و فرزندانش را جلب کنند.

مادر و دختری 100 میلیون اخاذی کردند

مادر و دختری به همراه دیگر اعضای خانواده خود دست به کلاهبرداری از همسایگان خود زدند. این خانواده با وعده دادن وام های کلان بیش از 100 میلیون تومان اخاذی کرده و از محل سکونت خود در "رباط کریم" ناپدید شدند.

 

کشف خانه فساد در آستارا

زن آذربایجانی که دارای پاسپورت ایرانی بود به همراه دو زن دیگر در آستارا اقدام به ایجاد خانه فساد کرده بود دستگیر شدند. حین دستگیری آنها مقداری مواد مخدر ، مشروبات الکی کشف شد. در این خانه چندین دختر جوان حضور داشتند.

جدایی عاشقانه خونبهای دختر بیمار؛ زورگیری زنی با همکاری سه همدست مرد؛ جنایت به خاطر هدیه نامزدی؛ کودک 2ساله قربانی هوسبازی مادرش شد؛ جبران خیانت خاله با دوست شدن با خواهر زاده؛ راز دزدیهای دختر 17 ساله؛ صحبتهای زنانه منجر به نزاع خونین شد؛ دستگیری زنی به دلیل هرزه نگاری از دخترش و...

اینها تنها چند نمونه از تیترهای خبرگزاری های مختلف طی یک ماه گذشته بود که نقش زنان در وقوع حوادث مختلف را نمایان می ساخت. اما آنچه در این بین ملموس است اختلاف نظر در پذیرش زنان در جامعه می باشد . عده ای بر این باورند که زنان به عنوان نیمی از جامعه حق دارند که حضوری فعال در اجتماع داشته باشند . این در صورتی است که کتاب جاویدان دین مبین اسلام نیز برای بیان برابری زن و مرد علاوه به آیات بسیار حتی کلمات مرد و زن را مساوی به کار برده است. ولی برخی دیگر از افراد گرایش زیادی به مردسالاری دارند؛ به طوریکه بارها و بارها در خبرهای مربوط به حوادث مطالبی را پیرامون این عقیده و به تعبیری دیگر در مواقعی غیرت زیادی آنها و عواقب جبران ناپذیر آن نظیر خودکشی، قتل ، فرار از خانه و غیره مشاهده می کنیم. در مقابل این نظر عده ای از بانوان خواسته یا ناخواسته دنباله رو افکار فمینیستهای افراطی می شوند و تا جایی پیش می روند که در هر کجا و هر فرصت به تحمیل افکار خود در مقابل مردان دست می زنند. تا جایی که در یکی از همین سایتها خبری تکان دهنده مربوط به پخش تصاویر غیر اخلاقی زن ایرانی توسط خودش در اینترنت قابل تامل است. وی هدفش از انجام این اقدام را بیان همان تفکرات فمینیستی و حق آزادی بی حد وحصر زنان بیان کرد.

این در صورتی است که در سالهای اخیر اغلب دستگاههای مسوول و غیر مسوول سعی دارند با هر شیوه ای مقدمات ازدواج جوانان را فراهم کنند ولی سوال این است: آیا ازدواج می تواند راه حل نهایی حل مشکلات جوانان به ویژه دختران که همواره در محافل مختلف بحث از مظلومیت آنهاست باشد؟

 با نگاه به اخبار مذکور آنچه قابل ذکر است: جایگاه و نقش واقعی زنان در جامعه کنونی است؟ چه شده است در کشوری با این فرهنگ کهن و اعتقادات دینی هر روز به اینگونه اخبار افزوده می شود؟ اگر روزی عمده اخبار حوادث ایران پیرامون تصادفات جاده ای و... بود، چرا امروز معضلات اجتماعی نظیر موارد فوق در این بحث پر رنگ شده اند؟

برخی از کارشناسان سلامت جامعه را در گرو حجاب و عفاف زنان می دانند. به اشتباه هر زمان بحث از عفاف می شود فورا ذهنیت افراد به چادر و مقنعه کشیده می شود ولی با باز کردن این موضوع به درستی در میابیم عامل اساسی در این مقوله فرهنگ سازی می باشد.

حجت السلام مهدی دانشمند در اینباره می گوید: نوع رفتار ، ظاهر و حتی حرف زدن دختران نشانه عفاف آنهاست.

همانطور که آورده شد: زنان در ایران باستان دارای مقام و منزل والایی بودند به طوریکه چند بند از "یسنا" به نقش و منزلت آنها اشاره کرده است وعقیده اسلام و جهان بینی آن درباره زن و حقوق انسانی او، رویکرد نوینی را پایه ریزی کرد؛ اسلام در روزگاری به زن با دید عظمت نگریست، که زن را موجودی حقیر و پست می انگاشتند.

ولی آنچه باعث شد بحث به اینجا کشیده شود منزلت و شان زنان در فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه است . به نظر می رسد اگر با توجه به اهمیت این قشر موثر در جامعه متولیان دغدغه بازداری زنان را در ارتکاب چنین جرایمی بر هر مساله دیگر اولویت دهند به مرور شاهد کمرنگ شدن نام زنان و دختران در اینگونه حوادث باشیم.

به راستی وقتی در شعارهای مختلف داد میزنیم: "در کنار هر مرد موفقی یک زن است" زمانی با ادامه این وضعیت و وقایع مشابه شاهد افزایش روز افزون حاضرین بند "نسا" باشیم دیگر مرد موفقی وجود خواهد داشت؟

 
[ دوشنبه 27 دی 1389 ] [ 12:07 ق.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس