تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

(چاپ شده در هفته نامه همراه کرمان)از ایدز نوشتن و یا سخن گفتن ، در سالهای گذشته شاید به یک کلیشه کاری در میان نشریات و کتب و سایتهای اینترنتی تبدیل شده است! به طوریکه به جرات می توان گفت : از هر شخص و با هر سطح تحصیلاتی بخواهیم در مورد خطرات این ویروس حرفی بزند، وی خیلی از ما کامل تر می تواند بگوید عفونت اچ آی وی و به دنبال آن ابتلا به بیماری ایدز از طریق انتقالهای خونی در بین افراد شیوع پیدا می کند.

شاید سالانه صدها همایش در زمینه راههای پیشگیری، دهها سمینار در راستای مبارزه با این بیماری در سراسر کشور برگزار شود. کنفرانس هایی که با حضور اساتید برجسته ، مسولین و ... تحت عناوین دهان پر کردن، با صرف هزینه هایی قابل توجه برگزار می شوند. اما این گونه برنامه ها تا چه میزان توانسته در جهت «پیشگیری و مبارزه با ایدز» موثر واقع شوند؟؟!

برای پاسخ دادن به این سوال اول باید در این جهت پیش رفت ؛ عامل اصلی شیوع این بیماری در دنیا «انگ و بدنامی» می باشد . بله همین مساله باعث شده است که به گفته مسولین تخمین زده می شود در کشور ما نزدیک به 90هزار نفر مبتلا وجود داشته باشد که از این تعداد تنها 23هزار و 125نفر شناسی و تحت مراقبت قرار گرفته اند این در صورتی است که در سال 81تعداد مبتلایان به اچ آی وی در ایران تنها 4هزار و 237نفر بوده است . ایدز تنها یک مشکل بهداشتی نیست، بلکه یک مشکل اجتماعی و فرهنگی نیز هست، این بیماری تابو تلقی می‌شود و با هاله‌ای از شرم و منع‌های اخلاقی و فرهنگی همراه است که این موضوع مانع از اعلام بیماری از سوی افراد شده و همین مساله منجر به پنهان ماندن بیماری، طی نشدن پروسه درمان و در نتیجه شیوع سریع آن می‌شود.متاسفانه به علت پیش داوری و ترس از سرایت بیماری، این بیماران درمورد انتخاب مسکن، شغل، مراقبت‌های بهداشتی و حمایت عمومی مورد تبعیض قرار می‌گیرند که رفتارهای نامناسب و تحقیرآمیز موجب انزوای بیمار گشته، فرصت آموزش را از وی می‌گیرد. وحشت از مرگ، وحشت طرد و تنهایی و انگ اجتماعی، اخراج کارگران مبتلا و بدنامی از طرف دوستان و خانواده سبب می‌شود افرادی که گمان می‌کنند ممکن است آلوده باشند، وضعیت خودشان را تا جایی که مقدور است مخفی نگه دارند که این خود موجب گسترش آلودگی است.طبق آمارهای بدست آماده تا شهریورماه سال جاری 729 نفر مبتلا به ویروس ایدز در شهرستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان شناسایی شده اند. از این تعداد را 90.5درصد را مردان و 8.5درصد را زنان تشکیل داده اند که تخمین زده می شود تعداد افراد مبتلا بین هزار و پانصد تا 2هزار نفر باشد. حال تصور کنیم هر کدام از کسانی که شاید روزانه بارها با آنها ملاقات داریم جز آن گروه پنهان مبتلا باشند و روزی اگر این بیماری در آنها نمایان شد چگونه باید برخورد کنیم ؟ ترد یا همدردی همراه با رعایت برخی مسایل؟ و یا نه از دیدی دیگر، آیا احتمال دارد مبتلا بعدی به ایدز ما باشیم ؟ آنوقت دید جامعه به ما و توقع ما از دیگران چگونه خواهد بود؟ آنچه مسلم است هیچ کدام از ما دوست نداریم نوک اشاره اطرافیانمان باشیم ولی این یک واقعیت است و واقعیت با همه تلخیش باز واقعیت می ماند. باید توجه داشت ایدز ،با کوچکترین سهل انگاری می تواند به ما برچسب بزند؛ از آنجا که تاکنون واکسن و یا علاج قطعی برای این بیماری کشف نشده‌است، مهم‌ترین راه مبارزه با این بیماری پیشگیری و آموزش است. برای همین منظور باید چند نکته اساسی را در خصوص آن بیان کرد:

عامل بیماری

عامل عفونت ایدز ، ویروس نقص ایمنی (HIV) است که با ورود به بدن سیستم دفاعی آن را مختل می کند .شدت بیماری و گسترش آن در جهان بعد از اولین گزارش که در سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۶۰ شمسی) بوده است ، بیماری ایدز را در شمار یکی از مهمترین معضلات بهداشتی ، درمانی ، اجتماعی و اقتصادی قرار داده است. متاسفانه گسترش بیماری در معتادان تزریقی که اشتراک سرنگ و سوزن داشته اند باعث شده است که کشورهایی مثل بحرین ، ایران ، تونس مصر و پاکستان نیز در معرض خطر جدی قرار گیرند .

راه های انتقال :

۱- تماس جنسی با فرد آلوده:

در جهان ۸۰-۷۰ درصد آلوده شدگان از طریق ارتباط جنسی به بیماری مبتلا شده اند . آلودگی از مرد به زن ، زن به مرد و مرد به مرد منتقل می شود زنان نسبت به مردان۵-۳ برابر بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند.وجود سابقه اولین ارتباط در سنین پایین ، تعدد شرکا جنسی و سابقه عفونتهای مقاربتی همگی احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهند .انتقال از راه آمیزش برای جوانان پر مخاطره تر می باشد لذا هر چه سن شروع آمیزش پایین تر باشد احتمال آلودگی در این گروه بیشتر است. مطالعات نشان داده که دختران و پسران جوان اولین تجربه های جنسی خود را با افراد بزرگتر ، با تجربه تر و پر خطرتر کسب می کنند. تصادفی بودن آمیزش ، عدم آگاهی به راههای پیشگیری و آمیزش با آسیب و جراحت بیشتر عوامل اصلی افزایش ابتلاء می باشد . در دید بومی به این راه انتقال نیز باید گفت : در میان زنان مبتلا به اچ آی وی شناسایی شده در کرمان 68 درصد از این طریق ابتلا شده اند.

۲-مادر به کودک 

مادر آلوده در دوران بار داری ، هنگام زایمان و حین شیر دهی در ماههای اول بعد از زایمان ، بیماری را به نوزاد خود منتقل میکند .

۳ خون و فراورده های خونی

الف ) تزریق خون و فرآورده های خونی

ب: ورود اجسام تیز و برنده آغشته به خون آلوده در پوست

ج : اشترک سرنگ در معتادان تزریقی (75درصد از مبتلایان مرد شناسایی شده در استان را به خود اختصاص داده است)

 

 

 

 جدای از راههای مذکور ابزار پزشکی و دندان پزشکی ، لوازم خال کوبی ، سوزاندن مو، سوراخ کردن گوش ، حجامت ، تیغ سلمانی و مسواک ممکن است باعث انتقال آلودگی شود.

اما آنچه بدان باید توجه داشت ؛ بیماری از طریق دست دادن ، بوسیدن در یک اتاق خوابیدن ، و از یک ظرف غذا خوردن و همچنین استفاده از حمام مشترک ، استخر مشترک ، توالت مشترک ، و نیش حشرات منتقل نمی شود.

علائم بالینی:

پس از ورود ویروس به داخل بدن و شروع آلودگی فرد آلوده تا پایان عمر علائم مختلفی را تجربه میکند این علائم بستگی به بیماری زایی ویروس ، تعداد ویروس ، راه انتقال و وضعیت ایمنی میزبان در مراحل مختلف دارند . عفونت های مختلف به خصوص عفونت های ویروسی در شخص آلوده باعث افزایش تکثیر ویروس HIV در سلولهای دفاعی و تسریع در پیشرفت بیماری می شوند همچنین بر خلاف اکثر عفونت ها ، ایدز دارای ۲ مرحله بیماری است یکی در ماههای اول ورود ویروس و دیگری در انتها و بعد از دوره بی علامت است.

مراحل آلودگی و بیماری ایدز عبارتند از :

۱ مرحله حاد

۲ مرحله بی علامت

۳- مرحله بزرگی غده لنفاوی منتشره پایدار

۴- مرحله سندرم ایدز

 مرحله حاد :

اکثر افراد آلوده ۲ الی ۴ هفته ( بر اساس بعضی گزارشات حداقل ۶ روز و حد اکثر ۶ هفته ) پس از ورود ویروس ، طیف وسیعی از علائم بالینی را نشان می دهند ، این علایم به مدت یک الی چندین هفته ( ۴ الی ۵۶ روز ) باقی می مانند. با تولید پادتن بر علیه ویروس علایم بیماری بهبود پیدا می کنند .این علائم عبارتند از : تب ، گلو درد خفیف ، بزرگی غدد لنفاوی ، سر درد ، ضعف و کوفتگی ، درد مفاصل و ماهیچه ای ، بی اشتهایی و کاهش وزن ، تهوع ، استفراغ و اسهال که ممکن است ازشدت متفاوتی برخوردار باشند . همچنین ممکن است علائم مغزی مثل مننژیت ، انسفالیت ویروسی و نیز درگیری پوست و مخاط نیز ایجاد شوند.در این مرحله در صورت بروز کاهش شدید قدرت سیستم ایمنی امکان وجود عفونتهای فرصت طلب پیش می آید اما با افزایش مجدد سلولهای دفاعی این عوارض بهبود می یابد .

 مرحله بی علامت :

با بهبودی مرحله حاد که بر اساس شدت علائم از یک تا چندین هفته طول می کشد بیماری به یک مرحله نهفته و بی علامت وارد می شود که مدت آن در کشور های پیشرفته به علت وجود امکانات خوب بهداشتی ۱۵-۱۰ سال و در کشورهای در حال توسعه ۱۰-۸ سال تخمین زده می شود . این دوره برای بیماران مونث کوتاه تر و برای کودکان و افراد سالمند بسیار کوتاه است . در حقیقت در مرحله بدون علامت با وجود تکثیر فعال ویروس ( حدود ۱۰ بیلیون در روز ) سیستم دفاعی بدن توان مبارزه با آن را داشته و تعداد سلولهای لنفوسیت کمکی تقریبا ثابت می ماند . افراد آلوده در این مرحله ، عفونت های شایع در جامعه غیر آلوده ، مثل تبخال آفت و درماتیت سبوریک را مکرراً تجربه میکنند ولی عوارض آنها شدید تر و طولانی تر از افراد طبیعی می باشند . )

 ۳ مرحله بزرگی غدد لنفاوی منتشر پایدار :

غدد لنفاوی در اندازه های نیم تا دو سانتی متر ، بدون درد در بیش از دو نقطه بدن ظاهر میشوند ناحیه کشاله ران در این محاسبه قرار نمی گیرد غدد لنفاوی اکثرا به صورت دو طرفه بزرگ می شوند . حداقل ۳ ماه به این صورت باقی می مانند و امکان دارد اندازه آنها تغییر پیدا کند.

۴- مرحله پایدار :

در این مرحله ویروس ایدز به تمام سیستم ها و ارگانهای بدن حمله کرده و به تنهایی و یا به کمک عوامل مختلف مانند ( میکروب ها قارچ ها- انگل ها- ویروس ها ) عفونتهای مختلف را ایجاد می کند . یکی از شایع ترین علایم بیماری وجود تب طولانی بیشتر از یک ماه ، اسهال به مدت بیشتر از سه ماه و کاهش وزن شدید ( بیشتر از ۱۰ در صد در مدت کمتر از ۴ ماه ) است . همچنین ویروس مستقیما به سلولهای بخش خاکستری مغز که مرکز یادگیری است حمله میکند و با از بین بردن سلولهای آن سبب ایجاد اختلال در حافظه بیمار می شود.

پیشگیری :

اهمیت پیشگیــری از اینجا مشخص می شود که ازبین بردن عامل بیماری دربدن ممـکن نمی باشد ونیز واکسن موثری هنوز برای آن ساخته نشده است. ولی قطع چرخه انتقال بیماری به وسیله پیشگیری کاملاً امکان پذیراست . اجتناب از وارد کردن هرجسم نوک تیز نامطمئن به داخل پوست استفاده از سرنگ یکبارمصرف درتزریقات ونیز بودن یکنفرهمراه تا برتزریق نظارت داشته باشد ،کنترل خون وفراورده های خونی ، عدم استفاده از تیغ یا استفاده از تیغ یکبارمصرف درآرایشگاهها ،استریل کردن وسایل پزشکی ودندانپزشکی دربین مریض ها ونیز استفاده از وسایل ایمنی برای خود پزشک یا دندانپزشک، خویشتنداری ودوری از روابط جنسی نامطمئن با افراد مختلف ،  نداشتن شرکای جنسی متعدد ، بالابردن سن اولین تماس جنسی واینکه فرد فقط یک شریک جنسی داشته باشد ومطمئن باشد که خود تنها شریک جنسی طرف مقابل است ، استفاده از روشهای پوششی مانند کاندوم ، حامله نشدن مادرآلوده و در صورت آلودگی پیشگیری از آلودگی فرزند در درجه اول یا استفاده از داروهای ضد ویروسی به طور جدی کمک خواهد کرد و  مساله مهم در برنامه های مبارزه با ایدز این است که ما با خود بیماری مبارزه میکنیم نه با بیمار، باید با بیمار به صورت سالم زندگی کرد و ارتباط داشت و او را از جامعه طرد نکرد چون طرد این افراد علاوه براینکه از لحاظ انسانی واخلاقی درست نمی باشد باعث ایجاد مشکلات روانی در بیمار می شود و احتمال آلوده کردن عمدی سایر افراد جامعه را بالا می برد.غول ایدز را باید به وسیله آگاهی از بین برد. ترس راه درستی نمی باشد. باید دست در دست هم دهیم و از فاجعه و انفجار جهانی جلوگیری کنیم . باید نسل آینده ما دنیایی روشن و پرامید را پیش رو داشته باشد . نسل آینده قطعـا“ از ما درباره کارهـایی که می توانستیم انجام دهیم و نداده ایم سئوال خواهد کرد که ایدز یکی از آنهاست.

مشکل عمده درمورد بیماران معتاد تزریقی این است که بعد از تزریق فرد به دلیل عدم تعادل روانی وجسمی ممکن است سرنگ خود را در هرمکانی رها کند و باعث آلوده شدن افراد شود. همچنین بـه دلیل بـی بندوباری در این افـراد و نیز اینکه ممکن است ازلحاظ مالی برای تهیه مواد مخدر در مضیقه باشند و دست به خودفروشی بزنند و در همین حال روابط جنسی نامطمئن داشته باشند ،  تمام این موارد به پیشرفت بیماری کمک می کند. برای مبارزه با ایدز یکی از موثرترین موارد مبارزه با اعتیاد است و به همین دلیل باید قدرت نه گفتن را در جوانان خود تقویت کنیم.

 
[ یکشنبه 27 آذر 1390 ] [ 10:34 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس