تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

(چاپ شده در هفته نامه همراه کرمان) سرطان مفهومی است که همواره با سایه ای از ترس در کنار زندگی افراد پیش می رود و زمانی که کسی به آن مبتلا شده است دلهره ای عجیب در میان اطرافیان او ایجاد می شود و خواسته یا ناخواسته این نگرانی به بیمار انتقال و به شکلی مانع از مقاومت او در برابر بیماری می گردد.

از نظر تقسیم بندی سرطان ها بر اساس جنس باید گفت: از کل موارد ثبت شده در علوم پزشکی کرمان 81/55درصد را مردان و 19/44درصد را زنان به خود اختصاص داده اند.

طبق آمارهای مذکور در استان کرمان، شایع ترین علت مرگ در بین علل مرگ ناشی از سرطان ها مربوط به سرطان معده می باشد که این سرطان در میان مردان چهارمین و در بین زنان پنجمین شیوع را به خود اختصاص داده است.

برای شفاف سازی در زمینه سرطان چند نکته حائز اهمیت است:

ترس از سرطان بسیار خطرناک تر از خود سرطان است و مانع از مداوای آن می شود.

بسیاری از سرطان ها در صورت تشخیص زودرس به طور کامل قابل درمان می باشند.

سرطان بیماری‌ است که در آن سلول‌های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیر عادی تقسیم و تکثیر می‌شوند و بافت‌های سالم را نابود می‌کنند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی هم‌چون ویروس و مواد سرطان زا موثر باشد.

احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی احتمال بروز سرطان با افزایش سن زیاد می‌شود .

همه‌گیرشناسی

در سال 2000،  10 میلیون مورد جدید سرطان و 6 میلیون مورد مرگ وابسته به سرطان در دنیا به ثبت رسید. این در حالی است که هم اکنون تقریبا 20میلیون نفر در دنیا مبتلا به سرطان می باشند.

شایع‌ترین تومورها در مردان سرطان‌های پوست، سیستم خونساز ، مثانه ، معده ، حنجره و در زنان پستان، پوست ، خون، تیروئید ، معده هستند و در مجموع باید گفت: سرطان‌های ریه، پستان، پروستات و روده بزرگ علت بیش از ۵۰ درصد سرطان‌های تشخیص داده شده است.

در طول ۵۰ سال گذشته میزان کلی مرگ وابسته سن ناشی از سرطان به طور قابل توجهی در مردان افزایش یافته در حالی که این نسبت در زنان کمی کاهش یافته است. این افزایش در مردان بیشتر به علت سرطان ریه می‌باشد ولی بهبود این نسبت را در زنان را می‌توان به کاهش واضح میزان مرگ و میر ناشی از سرطان‌های رحم، معده، کبد و از همه مهمتر سرطان گردن رحم در زنان مرتبط دانست.

سبب شناسی

عوامل محیطی: آنها در محیط اطراف ما، در مکان کار، در غذا و ... یافت می‌شوند.از عوامل محیطی که در ایجاد سلول‌های سرطانی نقش دارند می‌توان آلودگی، دخانیات، مواد غذایی، الکل، برخی پرتوها و نیز رشد و تکثیر ویروس‌ها را نام برد.

   آلودگی: نقش آلودگی در ایجاد سرطان هنوز مشخص نیست، با این وجود گمان می‌رود که آلودگی‌های شیمیایی احتمال جهش سلول‌ها را افزایش داده و می‌توانند موجب گسترش سرطان در بدن شوند.

     دخانیات: مصرف دخانیات در ایجاد سرطان در مجاری تنفسی نقش اساسی دارد. 90درصد  ابتلا به سرطان ریه به دلیل کشیدن سیگار رخ می‌دهد.

   مواد غذایی: مصرف الکل در ابتلا به سرطان‌های دهان (به غیر از لب)، حنجره، مری و به دلیل ایجاد سیروز الکلی احتمال بروز سرطان کبد را بالا می‌برد.

پرتوها: برخی از پرتوها همچون پرتوهای فرابنفش خورشید موجب سرطان‌هایی چون سرطان پوست می‌شوند.

عفونت‌های باکتریایی و یا ویروسی: برخی سرطان‌ها همچون سرطان گردن رحم به علت عفونت‌های ویروسی (ویروس پاپیلومای انسانی) بروز می‌کنند.

عوامل ژنتیکی

وجود سابقه سرطان بین اعضای نزدیک خانواده احتمال دچار شدن به سرطان را افزایش می‌دهد. وجود جهش در برخی ژن‌ها (که به آنها آنکوژن و ژن‌های سرکوبگر تومور می‌گویند، باعث بروز سرطان می‌شود.

عوامل ایمنولوژیک

ایمنی: نارسایی مکانیسم ایمنی طبیعی بدن عاملی مستعد کننده در ایجاد سرطان ریه شناخته شده‌است

سن: افزایش سن احتمال دچار شدن به برخی سرطانها را به شدت افزایش می‌دهد. اغلب سرطان‌ها در سنین حدود ۵۵ سال یا بیشتر از آن رخ می‌دهند. سرطان علت اصلی مرگ در میان زنان ۴۰ تا ۷۹ سال و مردان ۶۰ تا ۷۶ سال است.

پیشگیری

برخی از روشهای کلی مانند عدم استعمال دخانیات، مصرف غذای سالم، کنترل وزن، ورزش، دوری از نور شدید آفتاب، عدم مصرف مشروبات الکلی، پرهیز از رفتارهای پر خطر جنسی، مصرف میوه ها به ویژه مرکبات، مصرف کمتر گوشت های قرمز و غذاهی پرچرب، استفاده از روش های بهتر پخت غذا مثل بخار پز کردن و آب پز کردن به جای سرخ کردن و کباب کردن، مصرف آردهای سبوس دار در پیشگیری از سرطان موثرند.
[ یکشنبه 27 آذر 1390 ] [ 10:37 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس