تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

(چاپ شده در هفته نامه همراه کرمان)دستش  را دراز می کند بدون آنکه نگاه کند که طرف مقابلش کیست و از چه قشریست . هر کدامشان به شیوه ای ، یکی می گوید مسافر است و کیفش را دزدیده اند . دیگری نسخه ای در دست گرفته که بیمارم . کمی آن طرفتر جوانی با حالت دردناک شلوارش را بالا زده تا همه  زخم های عفونی ساق پایش را ببینند . اما شاید گریه های پیرزن نشسته در چهار راه طهماسب آباد از همه درد آور تر باشد که طلب کمک برای سیر کردن شکم بچه هایی را دارد که 3 روز است نان نخورده اند .

اینها تنها گوشه هایی از چشم انداز هر روزه در شهر کرمان می باشد که از دید مردم فقط نیازمند هستند نه بازیگر ، نه شیاد ، نه گدا و نه متکدی .

اما زهرا لری معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان بر خلاف تصور مردم آنها را به عنوان متکدی اعلام می کند و با انتقاد از شهروندان  کرمانی می گوید : روحیه دلسوزی این شهروندان باعث شده است که هر روز بر تعداد آنها افزوده شود و همین امر باعث بروز چهره ای زشت از شهر شده است .رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمان ادامه می دهد : هر چند در سال های گذشته اقداماتی از سوی مسئولین مربوط در راستای مقابله با تکدی گری در مرکز استان انجام شده است ولی تا زمانی که فرهنگ کمک به نیازمندان واقعی بدور از تحت تأثیر قرار گرفتن ترفند های برخی افراد سود جو در مردم نهادینه نشود این معضل ریشه کن نخواهد شد . به راستی چگونه و از کجا باید این فرهنگ سازی شکل گیرد ؟ آیا در آن لحظه ای که دخترک 12-13 ساله ایی که چندین سال است هر شب در کنار چهار راه احمدی می ایستد و دست به طرف رانندگان پشت چراغ قرمز دراز می کند کسی به نقش بازی کردن او فکر می کند ؟ آیا کسی می داندکه او هر شب بیشتر از یک کارمند دولت ازسوپر مارکت نزدیک چهار راه خرید می کند؟ ویا او در خانه ای با 8 میلیون تومان پول رهن زندگی می کند ؟ اینجا بود که علی انجم شعاع فرماندار شهرستان کرمان گفت: اغلب آنها نیازمند نمی باشند اما از آنجایی که این کار آنها برایشان نسبت به هر شغل دیگر پردرآمد و راحت تر می باشد اصرار بر انجام آن دارند .

وی هم مانند خانم لری کارشناس مسائل اجتماعی یکی از دلایل و عوامل اصلی رونق بخشی و تشدید و ترغیب تکدی گری را شهروندان دانست که ناخواسته زمینه را برای سود جویی عده ای فراهم کردند . انجم شعاع ادامه داد « متأسفانه به دلیل قرار گرفتن کرمان در مجاورت کشورهای افغانستان و پاکستان اغلب متکدیان حاضر در شهرستان که در همة اماکن عمومی از پارک ها گرفته تا بیمارستان ، رستوران و میدان های شلوغ حضور دارند، از اتباع این دو کشور می باشند . مردم کرمان به دلیل رفعت و مهربانی که دارند درصدد کمک به آنها می باشند اما شهروندان باید بدانند که پرداخت پول به آنها هیچ کمکی به رفع نیاز نیازمندان نمی کند و اگر واقعاً می خواهند مستضعفی را یاری برسانند بهتر است از طریق مؤسسات خیریه وارد شوند تا هم کار خیری انجام داده و رفع مشکل از مستمندی کرده و هم شهرمان را از وجود این عناصر پاک کرده باشند تا دیگر کسی به خود اجازه ندهد از احساسات شهروندان سوء استفاده کند ».

مریم 22 ساله دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه شهید باهنر اظهار داشت تاچند ماه قبل هر زمان که با یکی از این متکدیان برخورد می کردم ناخواسته دست در کیفم می کردم و مبلغی هر چند کم به او می دادم . این رفتار تنها مختص من نیست بلکه با جرأت می توانم بگویم اکثر دانشجویان به گداها کمک می کنند که کمک کردن به آنهادر فصل امتحانات بیشترهم می شود . او ادامه داد مسیر هرروز من از ابتدای خیابان جهاد به طرف میدان آزادی است و همیشه در چهار راه طهماسب آباد به پیرزنی که روبه روی کلینیک پزشکان می نشیند کمک می کردم تا اینکه یک شب دیدیم آن پیرزنی که باسختی حرکت می کرد و اغلب گوشه پیاده رو دراز می کشید با سرعت سوار یک ماشین مدل بالا شد و رفت. از آن زمان با دیدن آن صحنه دیگر به کسی کمک نکردم راستش به همه آنها شک دارم . مهندس جواد اسماعیل زاده ، مدیر عامل اجرائیات شهرداری با تأیید این حرف گفت : « بله ، بارها شنیده شده است آن پیرزن و چندین متکدی دیگر توسط فردی به وسیله زانتیا جابه جا می شوند که به نظر می رسد همة آنها به صورت تیمی برای شخصی خاص کار می کنند . در سال های اخیر دستگاههای مربوط به امور متکدیان اقداماتی را نظیر جمع آوری آنها انجام داده اند اما مشکل اصلی پس از جمع کردن آنها بروز می کند . شهرداری وظیفه دارد که آنها را جمع و در اردوگاهی که زیر نظر فرمانداری می باشد نگه دارد پس از آن است که به دلیل کمبود امکانات و عدم ساماندهی مناسب آنها به مشکل بر می خوریم . مردم ما باید بدانند آنها افرادی ولگرد هستند که با از دست دادن اعتماد به نفس خود ، دارند از احساسات شهروندان سوء استفاده می کنند . همانگونه که گفتم به دلیل نبود اردوگاه استاندارد و کمبود اعتبارات نمی توانیم آنها را بیش از چند روز نگه داریم پس مردم باید با کمک نکردن به آنها در راستای ریشه کن کردن این معضل همکاری کنند» این در صورتی بود که فرماندار نیز تصریح کرد « به دلیل کمبود امکانات ، احتمال شیوع بیماری های مختلف در میان آنها قادر به ساماندهی بیش از 24 ساعت نمی باشیم ».

زهرا لری هم تأکید کرد : سازمان بهزیستی بر اساس وظایف خود متکدیان خاصی را اغلب کودکان می باشندتحت پوشش خود قرار داده است وامکاناتی هرچند محدود در اختیار آنها نظیر محلی برای  استراحت ، غذای گرم و رفع مشکلات بهداشتی برای آنها در نظر گرفته ، ولی به دلیل اینکه اغلب آنها نان آور خانواده خود می باشند با مشاغلی کاذب نظیر فروش دستمال کاغذی ، فال و پاک کردن شیشه اتومبیل ها وارد جامعه می شو.ند .

اما تکلیف متکدیان بزرگ سالی که تحت پوشش هیچ سازمانی قرار نمی گیرند چه می شود که فرماندارشهرستان کرمان ابراز امیدواری کرد طبق صحبت های انجام گرفته با مسئولین سازمان فنی و حرفه ای استان به زودی کارگاه و امکاناتی جهت آموزش این افراد فراهم شود تا دیگر شاهد حضور آنها در سطح شهر به عنوان متکدی نباشیم وی یک بار دیگر همانند دیگر مسئولین خاطر نشان ساخت تا زمانی که مردم به این گونه افراد کمک کنند هیچ قدرت و مرجعی توان مقابله با متکدی گری را نخواهد داشت .      
[ چهارشنبه 1 دی 1389 ] [ 03:58 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس