تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان
(چاپ شده در هفته نامه مهرکرمان)وقتی با موبایل کرمانی ها تماس می گیرید اپراتور میگوید:" مشترک مورد نظر پای .... است". این تنها یک نمونه از جک های رایج در مورد کرمانی ها بود و اینکه اگر کسی بخواهد در رابطه با مردم این استان مطلبی بگوید ، مزاحی کند و... نام کرمان و کرمانی را با مواد مخدر گره می زند. به همین سادگی در قالب کلمات؛ امروز بسیاری از ایرانی ها ، کرمانی ها را افرادی معتاد و استان 8 را بازاری باز برای خرید و فروش مواد مخدر به ویژه تریاک تصور می کنند.

ولی آیا اینگونه است که پهناور ترین استان کشور میعادگاهی برای قاچاقچیان و مصرف کنندگان مواد مخدر شده باشد ؟ با نگاه به آمارهای منتشر شده در لایه های مختلف مواد مخدر از ورود ، گرفته تا توزیع ، مصرف و حتی تبعات سو مصرف آن باید گفت : بر حسب موقعیت جغرافیایی،  استان کرمان برخلاف تصور همگان در جایگاهی قابل دفاع قرار دارد چراکه بنا به اظهارات رییس پلیس استان  "بیشترین میزان کشف مواد مخدر به دلیل شرایط خاص منطقه ای در کرمان روی می دهد اما کرمان در زمینه مصرف مواد مخدر رتبه 10 کشور را دارد و قربانی فرهنگی مواد مخدر شده است".

قربانی فرهنگی شدن استان کرمان در رابطه با مواد مخدر تعبیر مناسبی است که سردار حسین چناریان با به کار بردن آن به صراحت اعلام کرد: ذهنیت غیر استانی ها نسبت به مردم برداشتی دور از واقعیت است.
اما نباید نادیده گرفت این ذهنیت خوب یا بد شکل گرفته است ولی ما چه کرده ایم تا در راستای مقابله با آن گام برداشته باشیم. وقتی در آمارهای مختلف نامی از کرمان به چشم نمیخورد چرا باز این برچسب بر نام و نشان کرمان سایه افکنده است ؟
بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور بیشترین فوتی های سوءمصرف مواد در نیمه اول امسال با عدد 595 نفر مربوط به استان تهران بود و پس از آن استان اصفهان با 228 و فارس با 158 فوتی در رتبه های بعدی قرار دارند.
اینطور که پزشکی قانونی اعلام کرد در سال 90، روزانه 10 نفر بر اثر تبعات ناشی از سوء مصرف این مواد جان خود را از دست داده اند. گزارش این سازمان می گوید در هفت ماهه نخست امسال دو هزار و 169 نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر مرده اند و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه تعداد فوتی های مواد مخدر 2 هزار و 84 نفر بود، 4.1 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که اثری از استان کرمان در این خصوص هم به چشم نمی خورد؛ از طرفی بالا‌ترین نرخ مرگ ناشی از سوءمصرف مواد که بر اساس هر صد هزار نفر جمعیت استان‌ها محاسبه می‌شود در سال گذشته هم متعلق به استان‌های همدان (۷/۱۴ مورد به ازای هر صد هزار نفر)، لرستان (۳/۱۳ مورد به ازای هر صدهزار نفر) و کرمانشاه (۶/۱۲ مورد به ازای هر صدهزار نفر) بوده است.
در واقع با استناد به اظهارات منابع رسمی باید گفت: تهران بزرگترین شهر آلوده به مواد مخدر در ایران است. آمار 8 هزار معتاد پرخطری که سال گذشته از سوی مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد و همچنین تعداد مرگ و میر معتادان در این کلانشهر، به خوبی نشان می دهد آلوده ترین شهر کشور از لحاظ مواد مخدر، بیشترین جسد معتادان را نیز در سردخانه هایش، نگهداری می کند. علیرغم این فرمانده انتظامی استان کرمان اظهار داشت: به دلیل ناآگاهی و شناخت اندک جامعه از این منطقه متاسفانه تصویر نادرستی از استان کرمان در ذهن جامعه تداعی می شود. سردار چناریان افزود: استان کرمان در خط مبارزه با این پدیده شوم و خانمان سوز در کشور قرار دارد و در زمینه کشفیات موادمخدر رتبه اول را در کشور دارد، این در صورتی است که ۷۰درصد موادمخدر از طریق این استان برای مصرف به سایر استان ها و حتی کشورهای دیگر حمل و قاچاق می شود. وی عنوان کرد:باید با فرهنگ سازی مناسب از طریق رسانه ها و برگزاری گردهمایی ها ذهنیت جامعه را تغییر داد.
در نتیجه باید یادآور شد: کرمان از لحاظ جغرافیایی در مسیر ترانزیت موادمخدر قرار گرفته و هزینه های زیادی در زمینه های فرهنگی-اجتماعی-اقتصادی پرداخت کرده است. استان کرمان بیشترین کشفیات را در زمینه موادمخدر در کشور دارد و متاسفانه در اذهان عمومی مردم مناطق مختلف کشور مردم کرمان به عنوان مصرف کننده موادمخدر شمرده می شوند در حالی که آمار کشفیات و همین دیدگاه غلط و ذهنیت های نادرست سبب بروز مشکلات فرهنگی و اجتماعی برای مردم این خطه شده است. با این حال کرمان در صف اول جبهه مبارزه با این پدیده قرار دارد و در راه مبارزه با موادمخدر تا کنون صدها شهید تقدیم کرده است.[ جمعه 9 دی 1390 ] [ 03:00 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس