تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان
(چاپ شده در هفته نامه مهرکرمان) تصویب پیش فروش 20 هزار قبر در آرامستان جدید توسط شورای شهر
کرمان تا 100 سال دیگر مشکل قبر ندارد
مردم: نگرانیم
 
 
عضو شورای شهر: کار کارشناسی صورت گرفته است
رئیس شورای اسلامی شهر کرمان از تصویب پیش فروش 20 هزار قبر در آرامستان جدید کرمان خبر داد و گفت: مجموعه آرامستان جدید گنجایش دفن اموات تا 100 سال آینده را دارد. علی مهاجری طرح پیشنهادی شهرداری کرمان برای احداث آرامستان جدید را قابل قبول عنوان کرد و گفت:

مشاور انتخاب شده برای طراحی این پروژه نیز فردی مسلط، باتجربه و متخصص است و طرح پیشنهادی وی نیز طرح جامع و کاملی است. وی تصریح کرد: عملیات احداث جاده آرامستان جدید در حال انجام است، روند کار به خوبی پیش می رود. مهاجری ابراز داشت: مجموعه آرامستان جدید گنجایش دفن مردگان تا 100 سال آینده را خواهد داشت. این مسئول به تصویب پیش فروش 20 هزار قبر آرامستان جدید در نشست عمومی شورای شهر هفته گذشته اشاره کرد و به شهرداری پیشنهاد کرد که در خصوص تعیین و پیش بینی قطعه ای برای مفاخر و مشاهیر شهر کرمان توجه کند.

فرزندان ما هر روز نظاره گر تردد ماشین‌های حمل جسد باشند
سخنان رئیس شورای شهر کرمان در حالی مطرح می‌شود که برخی ساکنان در جوار آرامستان جدید در این خصوص نگران هستند. افزایش تردد ماشینهای حامل اجساد که به دنبال خود غباری از غم و اندوه به جای می گذارند. مشکلات زیست محیطی و بهداشتی غسالخانه  و از دیدی مجزا عدم توجه مسولین به محیط زندگی اهالی محله پشت پادگان کرمان مهمترین دغدغه فکری اهالی آن شده است. محله پشت پادگان که به دلیل همجواری با کوه های صاحب الزمان داری آب و هوایی مناسب برای یک زندگی آرام بدور از هیاهوی شهر نشینی بود که این خصوصیت در سالهای اخیر با گسترش کمربندی شرقی شهر در آن قسمت و از طرفی وجود جنگل قائم به عنوان معدود مراکز تفریحی شهر، آرامش گذشته را از مردم این منطقه گرفته است. در نهایت تصمیم شهرداری برای تغییر محل آرامستان از مرکزیت کاج های سر به فلک کشیده جنگل به پشت کوه های مجاور و در پی آن ساخت ورودی این آرامستان از دل این محله صدای اعتراض اهالی را بلند کرده است.
 به گفته حسنی یکی از ساکنان این منطقه مسولان ما را فراموش کرده و به ظاهر ما اهل این شهر می باشیم. وی که از ساکنین قدیمی این محله است می‌گوید: تاکنون بسیاری از اهالی با تشدید مشکلات موجود منازل خود را فروخته و به دیگر مناطق مهاجرت کردند. وی با اشاره به اینکه مهترین علل عدم توجه مسولان به این منطقه فقر حاکم بر زندگی اهالی است خاطرنشان کرد: اگر مردم این محله که عمدتا از قشر ضعیف جامعه هستند دارای پشتوانه بودند با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی شاهد تحولات زیادی در اینجا می‌شدیم. وی تصریح کرد: علاوه مشکلات اهالی شهرداری در زمینه ساخت آرامستان جدید و غسالخانه نگرانی‌های مردم را چند برابر کرده است. این شهروند کرمانی ادامه داد: قرار بود در کنار گنبد جبلیه کتابخانه‌ای ساخته شود که اکنون شاهد تبدیل آن پروژه فرهنگی به سازمان بهشت زهرا هستیم و با ادامه بی توجهی مسولان به ما نمی‌دانیم بعد از راه اندازی این آرامستان در محل جدید و از انجاکه جاده منتهی به آن از محل زندگی ما در نظر گرفته شده است چگونه باید به زندگی ادامه دهیم. موسی‌نژاد افزود: به طور قطع اگر فرزندان ما هر روز نظاره گر تردد ماشین‌های حمل جسد باشند از لحاظ روحی بر روی آنها تاثیرات منفی خواهد گذاشت و ما از این بابت نگرانیم.
آرامستان فعلی ظرفیت تدفین ندارد
 
پروژه ساخت آرامستان جدید شهر کرمان از مدت‌ها قبل مطرح بود که مهندس ابوالقاسم سیف‌الهی شهردار کرمان ، ضمن یادآوری این که بر اساس مصوبه‌ کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرمان و با توجه به این‌که آرامستان فعلی شهر کرمان از ظرفیت محدودی برای دفن اموات برخوردار است و در منطقه‌ گردشگری نیز واقع شده است، گفت: بر همین اساس مقرر شد آرامستان جدیدی در شهر کرمان احداث شود، که طی هماهنگی‌های صورت گرفته با استانداری، اداره کل حفاظت محیط‌زیست و بهداشت، مکان‌های مختلفی را برای آرامستان جدید پیشنهاد دادند که در نهایت مقرر شد آرامستان جدید در زمینی به مساحت 600 هکتار در ضلع غربی کوه‌های مسجد صاحب‌الزمان احداث شود.
وی اظهار داشت: با توجه به فضای معنوی و اعتقاد مردم به مسجد صاحب‌الزمان، آرامستان جدید نیز نزدیک کوه‌های مسجد صاحب‌الزمان احداث می‌شود که این منطقه از نظر زیست‌محیطی و آب‌های زیرسطحی مشکلی ندارد و کسانی که، قبرستان قدیم و گلزار شهدا می‌روند، می‌توانند از جاده‌ی کنار مقبره‌ی «سیدحسین» و آموزشگاه «رضوان» بدون طی کردن مسیر اضافی به سمت آرامستان رضوان حرکت کنند.
شهردار کرمان با بیان این‌که آرامستان فعلی شهر کرمان تنها تا دو سال آینده جا برای دفن اموات دارد و امکان پیش روی برای دفن اموات در مجموعه‌ی تفریحی و گردشگری جنگل قائم نیز وجود ندارد، افزود: در صورتی که حادثه غیرمترقبه‌ای در کرمان اتفاق بیفتد و آمار فوت‌شدگان بالا باشد جای دفن برای آن‌ها وجود ندارد که بر همین اساس باید عملیات احداث آرامستان جدید به سرعت انجام پذیرد.
وی اعتبار لازم برای احداث این آرامستان را در فاز اول 5/1 میلیارد تومان اعلام کرد.
 
ادعای ایجاد مشکل برای اهالی منطقه پذیرفته نیست
مهندس سید مظفر داوری نایب رییس کمیسیون عمران شورای شهر پیرامون آرامستان جدید گفت: با توجه به مشکلات آرامستان فعلی و اینکه این آرامستان در منطقه گردشگری قرار دارد با تصویب شورای شهر آرامستان جدید به زودی احداث خواهد شود.
وی تصریح کرد: ادعای ایجاد مشکل برای اهالی منطقه پذیرفته نیست و با صراحت اعلام می کنیم این طرح خروجی کارهای کارشناسانه زیادی است و این اطمینان را به اهالی آن محله می‌دهیم که هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد شد[ جمعه 9 دی 1390 ] [ 03:04 ب.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس