تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

(چاپ شده در هفته نامه همراه کرمان) این روزها آسمان کرمان آبی آبی است. پاییز به پایان رسید و زمستان آمد اما کرمانی ها همچنان چشمان به آسمان است تا آسمانی ابری و روز و شبی بارانی را ببینند. بدین ترتیب با سپری شدن این روز و شب ها اهالی این استان بیشتر و بیشتر با مشکل کم آبی مواجه می شوند تا جایی که هر از چند گاهی شاهد اظهار نظرهای مختلفی در زمینه تبعات این قهر طبیعت هستیم.

از صحبت های عضو کمیسیون انرژی مجلس گرفته که اعتقاد دارد:اجرای طرح های انتقال آب به استان کرمان معضل کم‌آبی را تا حدودی کاهش می‌دهد"، تا مصاحبه اخیر رییس اتاق بازرگانی استان کرمان که خاطر نشان ساخت:"با توجه به مشکل آب این استان تا 10سال دیگر ، قطب تولید پسته نخواهد بود."

کرمان با دارا بودن 20درصد باغهای کشور در سال جاری همانند سالهای اخیر ،همچنان شاهد کمترین میزان بارندگی می باشد و به طوریکه می توان گفت:خشکسالی در کرمان 13ساله شد.

طبق آمارهای موجود از سال 1387 باید گفت که خشکسالی در سالهای 1384،1387 و 1390 شدت بیشتری داشته و برعکس آن، در سال های 1380 و 1381 اندکی تعدیل شده است ولی در همه این سال ها آنچه بر اساس بارندگی ها خشکسالی نامیده می شود وجود داشته است.

رییس اداره پیش بینی سازمان هواشناسی استان کرمان با اشاره به وضعیت کنونی کرمان در رابطه با میزان بارندگی اظهار داشت:کاهش نزولات آسمانی در سالهای اخیر به دلیل تغییر اقلیم در کره زمین بوده است چراکه حتی در مناطق پر باران دنیا نظیر اروپا هم در قیاس با سالهای قبل شاهد این وضعیت می باشیم.

حمیده حبیبی ادامه داد:در تمام مناطق ایران با توجه به دوره بلند مدت ثبت بارش ها شاهد کاهش بارندگی می باشیم و استان کرمان نیز به تبع همین مساله در سال های اخیر با مشکلاتی در این زمینه مواجه شده است.

وی گرمایش جهانی و اثرات گازهای گلخانه ای را مهم ترین دلیل تغییر اقلیم و در نتیجه کاهش میزان بارندگی دانست و یادآور شد:در چند وقت اخیر چند مورد باران پراکنده را در استان شاهد بودیم که متاثر از سیستم های غربی بود ، به همین دلیل است که زیاد در راستای رفع نیاز آبی استان کار ساز نبود.

حبیبی تاکید کرد:سیستم های بارشی که از سمت جنوب غربی وارد استان کرمان شوند به لحاظ رطوبت بالا بسیار مفید خواهند بود.

در ادامه رییس بخش تحقیقات سازمان هواشناسی استان کرمان عنوان کرد:طبق آمارها هم اکنون شهرستانهایی مثل انار، رفسنجان، سیرجان و بخشهایی از کرمان از مرز بحران نیز گذشته اند و وضعیت آنها در کشور از نظر میزان خشکسالی و کمبود آب مثال زدنی است از جمله رفسنجان که در جمع بحرانی ترین شهرهای کشور از نظر خشکسالی قرار گرفته است.

 زهرا نجفی نیک افزود: میانگین بارش باران از اول مهرماه که شروع سال زارعی محسوب می شود 10.6میلیمترو در قیاس با دوره بلند مدت که 22.1میلیمتر بوده ، 51.9درصد کاهش داشته است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط اقلیمی سالهای اخیر، بارشها از حالت جامد(برف و تگرگ) به مایع(باران) تغییر شکل یافته اند؛  همین امر باعث جاری شدن سیلاب های مخرب شده و در مجموع منابع زیر زمینی از این بارش های رگباری تغذیه نشده تا مشکل خشکسالی عمچنان بقرار بماند.

در این حال، جدا از وضعیت نزولات جوی که نیاز زندگی موجودات زنده می باشد رفتارهای انسانی حائز اهمیت است ؛ حال که به گفته کارشناسان، سال به سال میزان بارندگی کاهش می یابد ، در استانی که بیش از 90 درصد آب آن در بخش کشاورزی استفاده می شود، چرا باید با به کار گیری شیوه های سنتی بیش از 75 درصد آن که حکم طلا را دارد هدر رود؟

این در حالی است که حتی طرح هایی همچون باروری ابرها که در برخی از استان ها نتایجی مطلوب داشته، با وجود هزینه های فراوان در کرمان به نتیجه نرسیده است.

از سوی دیگر خشکسالی در کرمان تبعات اجتماعی و فرهنگی نیز به همراه داشته است.از جمله می توان به مهاجرت گسترده روستائیان خشکسالی زده به شهرهای بزرگ از جمله مرکز استان، حاشیه نشینی گسترده که نتیجه آن افزایش شغلهای کاذب و آسیب های اجتماعی بوده اشاره کرد.

درحال حاضر بیش از هزار و 200 روستا در استان با تانکر آبرسانی می شوند که به دلیل تداوم خشکسالی انتظار می رود هر سال بر تعداد آنها نیز افزوده شود و این روند موجب کاهش جمعیت در روستاها و در مقابل افزایش جمعیت خصوصا در حاشیه شهرها خواهد شد.

یک پژوهشگر اجتماعی و مدرس دانشگاه در این رابطه اظهار داشت:با ادامه خشکسالی و کاهش آب های جاری و قنات ها در روستاهای استان کرمان ، خانوارها به ناچار راهی زندگی نامشخصی در اطراف شهرهای پیرامون خود می شوند و از آنجاکه زندگی در شهرهای بزرگتر نیازمند هزینه های بیشتر است خیلی از این مهاجران به ناچار مناطق حاشیه ای را برای سکونت انتخاب می کنند .

رضا مهدی پور افزود :سکونت آنها در این مناطق و تعارض های فرهنگی بسیار ، در برخی مواقع منجر به بروز رفتارهایی مغایر با هنجارهای مورد پذیرش جامعه می شود که متاسفانه در بسیاری از موارد ضربات جبران ناپذیری بر بنیان خانواده آنها و حتی جامعه وارد می کند .

بدین ترتیب به نظر می رسد آخرین راه حا های باقی مانده اجرای طرح های انتقال آب به استان کرمان است.رییس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این مورد گفته است:این كمیسیون با توجه به خشكسالی های اخیر و كمبود آب استان کرمان، از طرح انتقال 40 میلیارد متر مكعب آب از كشور تاجیكستان به این استان حمایت می كند.

رضا عبداللهی ادامه داد: تامین منابع مالی این پروژه هم بدلیل فروش گاز از جمهوری اسلامی ایران به این كشور مشكلی ندارد.

برخی خبرها هم می تواند تا حدی برای کرمانی ها امیدوار کننده باشد.بنا به پیش بینی های سازمان هواشناسی ، تا پایان اسفند ماه سال جاری میزان بارش ها در سطح استان به جز مناطق جنوب غربی به وضعیت نرمال نزدیک خواهد بود .

اما به هر حال، با توجه به افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از آلودگیهای ماشین آلات و کارخانه ها ، نباید امید به بازگشت سالهای پر باران را داشت و در نتیجه با نگاه به این حقیقت تلخ،  برنامه ریزی و سبک زندگی کرمانی ها برای استفاده مناسب و با بهره وری بالا از آب در آینده این استان تاثیر زیادی خواهد داشت...
[ جمعه 16 دی 1390 ] [ 08:52 ق.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس