تبلیغات
خبرنگارم

خبرنگارم
خبرنگاران با بی نامی خود دیگرانی را صاحب نام و آوازه می کنند که شاید لایق هم نباشند 
نویسندگان

کار شده در سایت انجمن گردوی استان پژوهشگر گردو گفت: مبارزه با کرم خراط آسانتر و کم هزینه تر از آنچه است که بخواهیم فکرش را کنیم و آن هم زنده نگهداشتن درخت می باشد.

دکتر کوروش وحدتی اظهار داشت: کرم خراط جز آفت های ثانویه گردو است و بهترین راه مبارزه با آن تغذیه مناسب درخت از طریق آبیاری و کود حیوانی می باشد.

وی افزود: کرم خراط دوست دارد شاخه های خشکیده گردو را بخورد و اگر با آبیاری مناسب و کود حیوانی به آن رسیدگی شود در نتیجه زنده نگهداشتن بوته خیلی سریع می توان با این آفت مبارزه کرد.


 

عضو هیات علمی پردیس ابوریحان ادامه داد: کشاورزان توجه داشته باشند که در هنگام آبیاری درخت باید به شکلی در مرکز جزیره ای قرار گیرد تا تا آب با تنه برخورد نکند و در همان شیارهایی که در اطراف درخت ایجاد میشود کود حیوانی در گودال هایی به عمق نیم متر قرار گیرد.

این دانشیار باغبانی اضافه کرد: اگر این اقدامات دیر شروع شده و درخت به کرم خراط آلوده شده باید شاخه های خشکیده حرس و سوزانده شوند و کرم های موجود در سوراخ های درخت به وسیله سیم کشته و محفظه ها با خمیر آنتی تارلو پر شوند.

مدیرقطب به نژادی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: متاسفانه در سال های گذشته برخی کشاورزان به جای روش مذکور به سم پاشی با هزینه های بالا اکتفا می کنند که باید گفت: سم پاشی تنها یک نوع مسکن است.

وحدتی یادآور شد: در هیچ کدام از کشورهای گردو خیز جهان به جز ایران کرم خراط وجود ندارد چراکه بر خلاف تصور غلط در میان کشاورزان ایرانی بهترین باغ های ارگانیک دنیا از کودهای حیوانی استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه کرمان رتبه اول تولید گردو کشور را به خود اختصاص داده است ادامه داد: به دلیل مشکل تغذیه این درخت در کرمان متاسفانه تاکنون به این محصول به عنوان یک صنعت نگاه نشده است که اگر این دیدگاه تغییر یابد به جرات می توان ادعا کرد گردو می تواند بیش از پسته درآمد زا باشد.

معاون پژوهشی و فن آوری پردیس ابوریحان تاکید کرد: گردو محدود محصولی است که بیش از 25 فراوری می توان از آن بدست آورد از کرم آرایشی گرفته تا ترشی، مربا، سس، چیپس، روغن(خوراکی،صنعتی)، صابون،برق و... و تنها راه دستیابی به این پتانسیل ها صنعتی کردن گردو در سایه تشکیل انجمن ها و شرکت های تعاونی است.

این پژوهشگر گردو خاطرنشان ساخت: گردو محصولی با ارزش است که مصرف 2عددآن در طول روز می تواند تا 80درصد از بروز سکته قلبی ، سرطان ها ، آلزایمر و ... جلوگیری زیرا 90درصد اسیدهای موجود در آن غیر اشباع شده و می تواند تسلی شراین را درمان کند.

مدیرقطب به نژادی دانشگاه تهران گفت: ایران با تولید سالانه بیش از 170هزارتن از 20میلیون درخت موجود، چهارمین کشور تولید کنند گردو است؛ ولی متاسفانه در بحث صادرات در جایگاه 22دنیا قرار دارد.

این دانشیار باغبانی با بیان اینکه باردهی گردو به شکل انتهایی،جانبی و خوشه ایی است که بر خلاف نام گذاری غلط که گردوی خوشه ای را به نام اسراییلی می شناسند یادآور شد: کشور فلسطین اشغالی و اسراییل هیچ گونه گردویی تولید نمی کند و این نوع محصول را در جهان به نام گردوی بومی ایرانی می شناسند.

   گفتنی است دکتر کوروش وحدتی به دعوت انجمن گردوی استان کرمان و با حمایت اتاق بازرگانی صنایع،معادن وکشاورزی استان کرمان در مراسم افتتاح انجمن گردو حضور یافت.
[ سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 ] [ 12:24 ق.ظ ] [ محمد پورعسکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امروزه رسانه ها از قدرتمندترین ابزار در اختیار انسان به شمار رفته و مدیریت رسانه از مباحث بسیار مهم در عرصه مدیریت محسوب می شود . به همین جهت این وبلاگ را برای کمک به غنای خبری در حوزه استان کرمان و گزارش های تهیه کرده ایجاد شده است . ارداتمند شما محمد پورعسکری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
موتور جستجوی خبر قطره

فروش بک لینکطراحی سایتعکس